Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa
ul. Graniczna 1
44-335 Jastrzębie-Zdrój

Centrala: 32 47 14 070

Himalaje bezczelności. Czyli PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. w akcji

Najwyższym szczytem górskim na Ziemi jest Mount Everest w Himalajach, natomiast szczytem bezczelności, w naszej opinii, jest pismo z dnia 2 marca 2023 roku przesłane z PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. (dawny PEC) do GSM.

Po tym jak Zarząd GSM zwrócił się do tej rządowej spółki o to, aby uzasadniła czemu podniosła tak drastycznie ceny za centralne ogrzewanie. PGNiG Termika, a właściwie zarząd, powołany przez rządzących, odprawił nas z kwitkiem, zasłaniając się rządowym nominatem, czyli prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Czyli w skrócie: jedni pisowcy, zasłonili się innym pisowcem, że oni wszystko mają OK u siebie. Twierdzili też, że ceny węgla na świecie wzrosły, choć wiemy, że ciepłownia na Moszczenicy węgla z Ekwadoru czy innej Indonezji nie bierze. Twierdzą również, że cena metanu wzrosła o 1000%. Czy oni kupują metan na giełdzie ARA w Rotterdamie, czy kupują z odzysku w JSW? A TY człowieku płać słono za ciepło. A czemu? Bo tak!

Jaki jest efekt naszego informowania o nietolerowanych przez nas praktykach monopolisty, jakim jest PGNiG Termika w Jastrzębiu? No jest! W stylu monopolisty!

Mianowicie: zamiast przeprosić mieszkańców, za wielkie podwyżki taryf za centralne ogrzewanie, rządowy monopolista straszy. Tak, straszy GSM, że sobie nie życzą gdy ktoś źle ich ocenia. No i przytaczają znów te same argumenty, a właściwie ogólniki. Zamiast pokazać dokumenty. Czyli prawdę o tym dlaczego podnoszą tak ostro ceny ciepła. Przecież gdyby dokumenty zostały ujawnione i pokazywałyby, że faktycznie podwyżki są konieczne, nikt w Jastrzębiu nie podniósłby z tego tytułu awantury. Ale to nie w stylu monopolisty, do tego monopolisty z grupy kapitałowej Orlenu, który zasłynął już, za pisowskich czasów, z budzących kontrowersje manipulacji cenowych związanych z podatkiem VAT (za Business Insider czy za Money.pl), czy też utrzymywaniem cen paliw na bardzo wysokim poziomie, którego nie uzasadnia cena surowców na rynkach europejskich.

PGNiG Termika wysłała do nas pismo (które oczywiście zamieścimy tu jako załącznik), bo w odróżnieniu od spółki ciepłowniczej nie ukrywamy nic w tej sprawie. W tym piśmie sami Państwo zobaczycie jak zamydlają oczy procentami, skalami, wyższą racją, URE, wojną na Ukrainie, a konkretów których się domagaliśmy... BRAK.

W piśmie tym, punkty od 1 do 4 to przywołanie procedury w jakiej odbywa się ustalanie stawek. W skrócie pisowski nominat zatwierdza taryfy zależnej od pisowskich polityków spółce. (oczywiście ten schemat jest ciekawy)
Punkt 5 pisma jest już ciekawszy, bo PGNiG Termika twierdzi, że stawki zostały skalkulowane na podstawie uzasadnionych kosztów prowadzenia działalności. Ciekawe jaki wpływ na podwyżki taryf za ciepło miał dodatek inflacyjny jaki został wypłacony każdemu z pracowników PGNiG Termika w Jastrzębiu?  (głośno przyznał to jeden z pracowników ciepłowni na zebraniu spółdzielczym, mowa była o ok. 3 tysiącach złotych)
Punkt 6 jest też ciekawy, bo zarząd PGNiG Termika podaje tylko jedną podwyżkę z 2022 roku, a już nie pamięta o innych. Taryfy ciepła zmieniane były w 2022 roku trzykrotnie. Po raz pierwszy od dnia 1 marca 2022r. (decyzja Prezesa URE z dnia 09.02.2022r. – wtedy jeszcze nie było Wojny w Ukrainie). Druga podwyżka miała miejsce od dnia 1 maja 2022r. (decyzja Prezesa URE z dnia 14.04.2022r.). Trzecia podwyżka od dnia 1 sierpnia 2022r. (decyzja Prezesa URE z dnia 14.07.2022r.). Po raz ostatni podniesiono cenę energii cieplnej od dnia 1 stycznia 2023r. (decyzja Prezesa URE z dnia 14 grudnia 2022r.). Szkoda, że mieszkańcy Jastrzębia muszą pamiętać o każdej podwyżce jaką serwuje im państwowy monopolista!
Punkt 7 - czyli standard - winna wojna w Ukrainie. A my się pytamy, czy PGNiG Termika brała tani węgiel z Donbasu, co było zabronione? Czy może z Krzywego Rogu i teraz kopalnie tamtejsze nie mają jak fedrować? Bo z naszej wiedzy PGNiG Termika brała węgiel z polskich - rządowych - kopalni. Więc o co chodzi z tą wojną w Ukrainie?
Najśmieszniejsze jest też wskazywanie na inflację, która pogorszyła warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Inflacja! I to piszą ludzie z grupy Orlen, który to za niemałą część inflacji odpowiada! O czym wielokrotnie wypowiadały się media, np. Wirtualna Polska. Co ma powiedzieć zatem właściciel piekarni, czy firmy transportowej, którym grupa kapitałowa Orlenu winduje ceny gazu, ropy, a w naszym przypadku ceny ciepła?
W punkcie 7 PGNiG Termika przywołuje, że cena metanu wzrosła o 1000%, ale już nie pisze ile wzrosła cena metanu dla ciepłowni w Moszczenicy.
Pismo wskazuje, że ceny węgla poszły w górę o 228%, ale już nie pisze gdzie poszły tak w górę? I dlaczego tak poszły w górę? Po prostu nie podaje, czy podwyżka o 228% dotyczy PGNiG Termika, czy tylko pokazuje zwyżki na rynkach? Bo przypominamy: PGNiG Termika z naszej wiedzy bierze węgiel od innych polskich państwowych spółek, podległych rządowi PiS.
Pokazali w piśmie informację, że ceny za emisję CO2 poszły w górę o 90%, ale już nie piszą ile to jest to 90% w złotówkach i za jaką ilość emisji?
Ósmy punkt to już kuriozum, bo zarząd spółki ciepłowniczej, niejako przyznaje się, że działa wbrew Kodeksowi Spółek Handlowych, twierdząc, że przez "branie na barki" wysokich kosztów związanych z dostarczaniem ciepła doprowadził do straty na działalności ciepłowniczej w Jastrzębiu.

Potem już tylko żądanie, aby zaprzestać rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, no ale jakich już pisowskie jaśniepaństwo nie podało? No i żądanie zamieszczenia ich pisma, co z przyjemnością robimy, aby unaocznić arogancję państwowego monopolisty.
Podpowiadamy. Nie "bierzcie na barki", tylko zarządzajcie tak, aby nie podnosić cen za swoje usługi!

Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa
ul. Graniczna 1
44-335 Jastrzębie-Zdrój
woj. śląskie
NIP 633-000-44-70, REGON 000788525

Godziny otwarcia:

poniedziałek 700 - 1500
wtorek 700 - 1500
środa 700 - 1500
czwartek 700 - 1600
piątek 700 - 1400

Poszczególni członkowie Zarządu przyjmują mieszkańców w każdy czwartek, w godzinach od 1400 do 1600.

NUMERY RACHUNKÓW BANKOWYCH

Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu-Zdroju
19 8470 0001 2001 0011 4156 0001

PKO BP S.A. O/Jastrzębie-Zdrój
10 1020 2472 0000 6402 0021 2936

VeloBank S.A. O/Jastrzębie-Zdrój
32 1560 1094 0000 9050 0003 7860

Siedziba