www.gsm.kx.pl
 

Archiwum » Będą mandaty na drogach wewnętrznych

wielkość czcionki: A|A|A
 


"Policja oraz straż miejska będzie mogła karać właścicieli aut, którzy źle parkują na osiedlowych ulicach. Wczoraj (2 lutego 2010 r.) rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy – prawo o ruchu drogowym. Projekt rozszerza zakres działania tej ustawy na drogi wewnętrzne. Stawia jednak warunek, a mianowicie będą musiały być oznaczone specjalnymi znakami." - napisała dzisiejsza "Rzeczpospolita"

Dziennik informuje, że projekt wprowadza zmiany do kodeksu wykroczeń. W myśl pomysłodawców nowelizacji za niezachowanie ostrożności na drogach: publicznej, w strefie zamieszkania lub oznakowanej wewnętrznej, grozić ma grzywna. Za jazdę po pijanemu grozi z kolei do dwóch tygodni aresztu albo grzywna. W propozycjach pojawił się również zapis, że karze podlegać będzie  jazda bez świateł oraz bez odpowiednich uprawnień na drogach wewnętrznych. W tym wypadku będzie płaciło się grzywnę. 

Rząd chce także zmienić przepisy dotyczące przepadku pojazdów na rzecz Skarbu Państwa - donosi dziennik 

Nowela jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 czerwca 2008 r. Wtedy Trybunał zakwestionował przepis dopuszczający – bez prawomocnego orzeczenia sądu – przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, który został usunięty z drogi wskutek naruszenia przepisów i nie został odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy. Obecnie proponuje się, aby w przypadku odholowania pojazdu i nie odebrania go w ciągu 3 miesięcy, starosta (bądź prezydent) występował do sądu z wnioskiem o jego przepadek na rzecz powiatu. Sąd będzie orzekał o przepadku pojazdu w postępowaniu cywilnym w trybie nieprocesowym. Opłaty za odholowanie i parkowanie usuniętych pojazdów będą stanowiły dochód powiatu.
 

na podst.: Będą mandaty na drogach wewnętrznych, Renata Krupa-Dąbrowska 03-02-2010,Foto: autor: Dominik Pisarek, źródło: Fotorzepa
Rzeczpospolita.pl

Do tego tematu powrócimy w lutowym biuletynie